Egy wahavi weboldal készítésének lépései az első megbeszéléstől az örök garanciáig
A wahaviBlog készítése alatt rengeteg külföldi (amerikai) videót megnéztünk a bloggereknek szánt egyszerű weblapok készítéséről. Több Facebook csoporthoz is csatlakoztunk, és figyeltük, hogy az előbb említett videókban, valamint a blogkészítő kurzusokon ajánlott módszerekkel mekkora hatásfokkal építik fel a leendő bloggerek a honlapjaikat.
Itt szeretnénk tisztázni, hogy egy egyszerű weboldal és egy blog semmiben sem különbözik, már ami a felépítést, működést illeti.
Tehát, a kezdő bloggerek nekiállnak egy wordpress sablon átalakításának, és itt jönnek a problémák. Egy sablon ugyanis szépen fel van építve, de általában korlátozott pl. a logó mérete, a címsorok hossza. Ha pusztán annyit tesz a kezdő blogger, hogy hosszabb címsort illeszt be egy blokkba, máris borul a mutatvány. Nem is beszélve a mobil/asztali nézetek átjárhatóságáról.
Egy blog/honlap megalkotása mégsem olyan egyszerű feladat, mint azt a videók és a kurzusok állítják. Természetesen van, akinek sikerül, de aki csak a felszínen mozog, és nem ismeri alapszinten sem a CSS vagy a HTML kódok működését, bizony megszenved, mire kideríti, hogy inkább egy másik sablont kellene használnia. És persze a fizetős jobb, mert több az opció.
Mi az előnye, ha szakembert bízol meg a weboldalad elkészítésével?
Vannak, akik nem vállalják az ingyenes honlapok összerakásának procedúráját, és inkább fizetnek egy webdizájnernek, hogy valóban olyan legyen a weboldaluk, amilyennek megálmodták. És még annál is több. A honlapkészítő a több éves, és többtucat honlap elkészítését magába foglaló tapasztalatai alapján olyan megoldásokat is tud ajánlani, amit magunktól nem tudnánk. És nem utolsó sorban minden esetleges probléma megoldása is az ő feladata. Probléma pedig minden honlap elkészítése során felmerül.
Az első wahavi honlap a sajátom volt, 2007 körül. Végigjártam az összes buktatót, a statikus HTML honlaptól az akkor még gyerekcipőben járó Wordpress-en át a Drupal tartalomkezelő-rendszer (CMS - Content Management System)-ig sokféle rendszert kipróbáltam. Végül a Drupal-nál kötöttem ki, mert egy jó barátom a Drupal közösség tagja, és maga is fejlesztője a rendszernek.
Egy wahavi weboldal készítésének lépései
Címszavakban:
- Telefonon, emailben, vagy személyesen megbeszéjük az alapvető tudnivalókat.
- Van-e már kész/félkész dizájn terv? Esetleg félkész honlap?
- Nulláról kezdjük? Tehát mi készítjük a dizájnt és a szerkezetet is?
- A beszélgetés/levelezés alatt kialakul bennünk egy szerkezeti kép, ami a honlap alapja lesz.
- A honlapot onlájn építjük (jelszóval védve), tehát bármikor ránézhetsz, és igazíthatunk rajta.
- Amikor kész a szerkezet, jól átlátható, minden működik, akkor állunk neki a dizájn tervezésének.
- Ha már van elképzelésed a kinézetről, akkor akár egy-az-egyben meg tudjuk valósítani.
- Ha ránk bízod, akkor elkezdjük alakítani a kinézetet a szerkezeti elemekhez.
- A kritikai észrevételek alapján módosítjuk a honlapot.
- Átbeszéljük mégegyszer. Ilyenkor mindig akad még módosítandó részlet.
- A honlapodat élessé tesszük.
- Kialakítjuk a "szerkesztőlap"-ot, ami nem más, mint egy egyedi felépítésű rejtett oldal a honlapodon belül.
- Ha bármilyen hibát tapasztalsz, azonnal javítjuk (még aznap), a készítéstől eltelt időtől függetlenül (örök garancia).
Bővebben:
Mostanában több ügyfelünk is más településről keresett meg minket, és remekül működött az email/telefon/zoom/skype megbeszélés. Tehát egyáltalán nem okoz problémát, fennakadást, ha nem egy városban lakunk! :-)
Az első találkozó (onlájn vagy személyes) alkalmával igyekszünk minden olyan fontos kérdést tisztázni, ami a honlap készítésének megkezdéséhez szükséges.
Kereshetsz kész dizájn tervvel, vagy teljesen ránk bízhatod annak kialakítását. Az is előfordulhat, hogy egy honlap megtetszik, és szeretnél majdnem pont olyat. Minden kérést felkészülten várunk. Ha más rendszerben készült a korábbi honlapod (pl. Wordpress, Joomla stb.), akkor mindenképpen át kell ültetnünk az általunk használt Drupal rendszerre. Ha idegen a név csengése, álljon itt néhány Drupal alapú, ismertebb weboldal címe: Tesla, Le Figaro, The Emmy Awards, Federal Aviation Administration, McDonald's Australia.
Ha nincs még tárhelyed, vagy domain nevet sem választottál, bátran ajánljuk a kedvenc tárhely szolgáltatónkat, a Magyar Hostingot. Tapasztalatunk szerint az egyik legolcsóbb a piacon, azonban elég gyors, ami elengedhetetlen a mai felfokozott világunkban. Meglevő domaint is könnydén át tudunk regisztrálni hozzájuk, ha így döntesz (lehet más szolgáltatónál a domain!).
Gyakori kérdés, hogy mikorra tudjuk vállalni egy honlap elkészítését. Általában részünkről 1 hónap elég, de ez ritkán valósul meg. Hogy miért? Mert út közben derülnek ki olyan kérések, amiket előre nem láttál, illetve a szöveges tartalmak, vagy képek elkészítése/beszerzése sem megy gyorsan. Márpedig a szerkezet és a dizájn csak az alap, azt Neked kell megtöltened tartalommal. A válaszunk a kérdésre az, hogy az előbbieket figyelembe véve, akár 2-3 hónap is eltelhet, amíg élesíthetjük a weboldaladat.
Itt jegyezzük meg, hogy stock fotósként vállalunk fotózást épületekről, belső terekről, tárgyakról, eseményekről. Portré fotózást nem vállalunk, kivéve, ha megfelelő a nem stúdió körülmények között készült "természetes" kép.
A honlapod szerkezetének kialakítása nagyon fontos még a kezdeti fázisban, mert egy adott külső megjelenés hátterében többféle megoldás is működhet, különböző összefüggések lehetnek az egyes elemek között. Ezért is szükséges, hogy részletesen megbeszéljük, mit, milyen rendszerben szeretnél viszontlátni a weboldaladon.
Online követheted a honlapod alakulását egészen a kész állapotig
Egyedülálló módszert választottunk akkor, amikor honlapjainkat onlájn, azaz nem a saját gépeinken fejlesztjük. Ennek nagy előnye, hogy bárhol is vagy a világban, ha van interneted, akkor azt látod, amit mi. A gyakorlatban ez lehetőséget ad arra, hogy akár telefon/zoom/skype beszélgetésünk alatt instant elvégezzünk kisebb módosításokat, amiket Te a gépeden azonnal látni fogsz (gyorstár törlése szükséges a böngésződben). Természetesen nem nyilvános ebben a fázisban a honlapod, felhasználónév/jelszóval tudsz belépni.
Az egyszerű tartalom szerkesztéshez: Szerkesztőlap
A "szerkesztőlap" saját ötletként született meg. Ez független a honlap alaprendszerének (Drupal) szerkesztői felületétől. Egy olyan oldalról van szó, amit csak a honlapra belépve (felhasználónév + jelszó) érhetsz el, és úgy építjük fel, ahogy Neked kényelmes a használata. Általában egy táblázat, felette egy kereső sávval, lenyíló listákkal. Itt kilistázható a honlap minden tartalma típus, kategória, nyelv és sok más szempont szerint. A táblázatban láthatod a tartalmak (oldalak) részleteit (szövegeket, képeket stb.), és szerkesztheted is mindezeket.
Korlátlan garancia minden általunk készített honlapra
Végül néhány szó egy biztonságot adó szolgáltatásunkról: az örök garanciáról. Bosszantó lehet, ha egy elkészült honlap évek múlva bármely okból "elromlik", hibát jelez, nem úgy működik, ahogy azt megbeszéltük. Ilyen esetben lép életbe az örök garanciánk. Keress meg minket, és a hibát még aznap javítjuk (szélsőséges esetben ez elhúzódhat, de olyankor is rajta vagyunk a megoldás keresésén).